Ambassador Tabu Irina in a past function. [Elvis Ogina, Standard]

Kenya’s Ambassador to Japan, Tabu Irina, has praised Kenyan Paralympians for putting aside their personal challenges to fly the country’s flag high.

While describing them as ‘an integral part of the national fabric’, Ambassador Irina called on Kenyans to rally behind the paralympians when the Tokyo 2020 Paralympic Games begin August 24.

“It is amazing when you think of it how these athletes work so hard to qualify for these games. The fact that they will be taking part in the games after rigorous qualifiers is a feat we should all celebrate as Kenyans. It means they are among the best,” Ambassador Irina said as she prepared to receive Team Kenya Paralympics.

Kenya hold Paralympic records for the visually impaired in 1,500m T11 (3:58.37 Samwel Mushai), 5000m T11 (15:11.07-Henry Wanyoike), 5000m T12 (31:42.97-Henry Kirwa) and 10,000m T11 (31:37.25-Henry Wanyoike).

Help us serve you better by completing our quick survey.

Start Now

“You have to give it to these athletes. It is not always about the medals, but that effort to make a mark for your country as therefore as Kenyans this is our time to get behind them,” she said.

The ambassador also paid tribute to Kenyan athletes for the dignified manner they represented the country at the Tokyo Olympics.

“The government appreciates the sacrifices the athletes make to ensure Kenya is a dignified nation. The Sports CS Ambassador Amina Mohamed was here and together we put in place measures to ensure our athletes felt safe and comfortable while here,” Irina said.

“The Olympics and Paralympics are the two biggest assignments the Mission had to handle this year amid the Covid-19 pandemic.”

Kenya will be represented in athletics, para-rowing and power-lifting.

When are Kenyans in action?

Thursday, August 26

Time (To be decided): Powerlifting (up to 41Kg)

Hellen Wawira Kariuki                                  

Friday, August 27

9:30 – 12:50 Men’s 5000m – T11, Final

Wilson Bii (Guide Robert Tarus)

Rodgers Kiprop (Alpha Malinga)

9:30 – 12:10 Rowing PR1 Women’s Single Sculls – PR1W1x, Heats

Asiya Mohamed

Saturday, August 28

9:30 – 12:10 Rowing PR1 Women’s Single Sculls – PR1W1x, Repechages

9:30 – 12:50: Men’s 1500m – T46, Final

Felix Kipruto

19:00 – 22:00: Women’s 1500m – T13, Final

Nelly Nasimiyu Munialo (Guide Eric Kirui)

Sunday, August 29

9:30 – 12:50 Women’s 1500m – T11, Round 1 Heats

Mary Waithera Njoroge (Guide Bernard Korir)

Nancy Chelangat Koech (Guide Geoffrey Malel)

Monday, August 30

9:30 – 13:00 Athletics (Olympic Stadium) Women’s 1500m – T11, Final

9:30 – 13:00 Men’s 1500m – T11, Round 1 Heats

1. Eric Kiptoo Sang  (Guide David Korir)

2. Wilson Bii  (Guide Robert Tarus)

Tuesday, August 31

9:30 – 12:45 Men’s 1500m – T11, Final

Team Kenya

1. Eric Kiptoo Sang                          (Guide David Korir)         1,500m (T11)

2. Wilson Bii                                      (Guide Robert Tarus)      1,500m, 5,000m (T11)

3. Rodgers Kiprop                            (Alpha Malinga)               5,000m (T11)

4. Felix Kipruto           1,500m (T46)

5. Mary Waithera Njoroge          (Guide Bernard Korir)    1,500m (T11)

6. Nelly Nasimiyu Munialo            (Guide Eric Kirui)               1,500     (T13)

7. Nancy Chelangat Koech           Geoffrey Malel                 1,500m (T11)

8. Hellen Wawira Kariuki                               Powerlifting (up to 41 kilogrammes)

9. Asiya Mohamed                          Rowing – PR1 Women’s Single Sculls

Team Kenya

1. Eric Kiptoo Sang                           (Guide David Korir)          1,500m (T11)

2. Wilson Bii                                        (Guide Robert Tarus)      1,500m, 5,000m (T11)

3. Rodgers Kiprop                             (Alpha Malinga)                5,000m (T11)

4. Felix Kipruto                                                                                  1,500m (T46)

5. Mary Waithera Njoroge           (Guide Bernard Korir)     1,500m (T11)

6. Nelly Nasimiyu Munialo            (Guide Eric Kirui)               1,500 (T13)

7. Nancy Chelangat Koech            Geoffrey Malel                 1,500m (T11)

8. Hellen Wawira Kariuki                                               Powerlifting (up to 41 kilogrammes)

9. Asiya Mohamed                          Rowing – PR1 Women’s Single Sculls

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here